essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml)

Even complexion with a smoothing soft-focus effect

New!

£5.30

(£176.67 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 158

Only 4 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Wednesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Medium shade with cool undertones
  • Silky-fluid texture & matt finish
  • Blurs imperfections & long-lasting

Frequently bought together with essence stay ALL DAY 14h long-lasting concealer, 30 - Neutral Beige (7 ml)

essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml) £5.30 (£176.67 / l)
essence stay ALL DAY 14h long-lasting concealer, 30 - Neutral Beige (7 ml) £2.90 (£414.29 / l)
Total price: £8.20
Description

The SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation by essence is a long-lasting foundation that conceals unevenness and creates an even complexion. Its silky liquid texture with a smoothing soft-focus effect leaves a matte finish on the skin.

All highlights at a glance:

  • Even finish: Provides a smoothing soft-focus effect and conceals unevenness.
  • Buildable coverage: Offers medium coverage that can be adjusted to suit your needs.
  • Silky texture: The lightweight, breathable liquid formula spreads effortlessly.
  • Selected formula: Contains prickly pear extract for a pleasant texture.
  • Long-lasting wear: Provides a matte finish throughout the day.

Item no.: MUE-958392
Content: 30 ml
EAN: 4059729583925
Manufacturer No.: 958392
Brands : essence
Skin Type: All Skin Types
Ingredients (INCI)

Aqua, Isododecane, CI 77891 (Titanium Dioxid), Dimethicone, Coco Caprylate/Caprate, Cetyl Peg/Ppg-10/1 Dimethicone, Butylene Glycol, Glycerin, Propandiol, CI 77492 (Iron Oxide), Silicia, Opuntia Ficus Indica Stem Extract, CI 77491 (Iron Oxide), Disteardimonium Hectorite, Sodium Chloride, Dimethicone Crosspolymer, Hydroxyacetophenone, Magnesium Sulphate, Peg-10 Dimethicone, 1.2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, CI 77499 (Iron Oxide), Triethoxycaprylylsilane, Aluminium Hydroxide, Lecithin, Sodium Gluconate, Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Ascorbyl Palmitate, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

Concealer & Foundation - Which Skin Tone Suits Me?
Legal information
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder