essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Concealer, 120 (10 ml)

Targeted coverage of blemishes for an even-looking complexion

New!

£3.35

(£335.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 120

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Wednesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For concealing & correcting
  • With hyaluronic acid & squalane
  • Medium coverage & a matt finish

Frequently bought together with essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml)

essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Concealer, 120 (10 ml) £3.35 (£335.00 / l)
essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml) £5.30 (£176.67 / l)
Total price: £8.65
Description

The SILKY BLUR Hydrating Longwear Concealer by essence conceals blemishes and redness for an even-looking complexion. Its liquid texture is effortless to apply and blend and feels comfortable on the skin.

All highlights at a glance:

  • Reliable coverage: Offers medium coverage for targeted concealing, correcting and highlighting of minor imperfections or dark under-eye circles.
  • Nourishing formula: Contains hyaluronic acid and squalane for a natural matte finish.
  • Strong hold: Features long-lasting and waterproof properties.

Directions: Can be blended flexibly into the skin using the fingers, a brush or a sponge.


Item no.: MUE-954207
Content: 10 ml
EAN: 4059729542076
Manufacturer No.: 954207
Brands : essence
Skin Type: All Skin Types
Ingredients (INCI)

Aqua, Isododecane, Glycerin, Triethylhexanoin, Isononyl Isononanoate, Polyglyceryl-4 Diisostearate/ Polyhydroxystearate/Sebacate, Silicia, Magnesium Sulphate, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Sodium Hyaluronate, Tocopherol (Vitamin E), Disteardimonium Hectorite, Squalane, Cetyl Alcohol, Glyceryl Behenate, Shorea Robusta Resin, Ethylhexylglycerin, Hydrogenated Lecithin, Propylene Carbonate, Phenoxyethanol, Aluminium Hydroxide, CI 77491 (Iron Oxide), CI 77492 (Iron Oxide), CI 77499 (Iron Oxide), CI 77891 (Titanium Dioxid)

Concealer & Foundation - Which Skin Tone Suits Me?
Legal information
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Concealer

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder