Schwarzkopf GLEM Vital Long Hair Strengthening 5-in-1 Multi-Talent Treatment Hibiscus & Rosemary, 300 ml

Intensive care for stronger lengths, shine & suppleness

New!

£7.60

(£25.33 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 300 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For long & strong hair
  • With hibiscus & rosemary
  • Reduces hair breakage & anti-frizz

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml

Schwarzkopf GLEM Vital Long Hair Strengthening 5-in-1 Multi-Talent Treatment Hibiscus & Rosemary, 300 ml £7.60 (£25.33 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml £7.40 (£29.60 / l)
Total price: £15.00
Description

Schwarzkopf GLEM vital Long Hair Strengthening 5&5 Multi-Talent Treatment Hibiscus & Rosemary is a hair treatment specially designed for long, strong hair that provides intensive care for the lengths. It strengthens the lengths and leaves them shiny and smooth.

All highlights at a glance:

  • For long & strong hair: Specially tailored to the needs of long hair.
  • With hibiscus & rosemary: Selected formula for caring for the hair lengths.
  • Strengthens & protects: Reduces hair breakage and provides an anti-frizz effect.
  • Easy to manage: Makes long hair easier to detangle.
  • Versatile use: Can be used as a rinse-out treatment or as leave-in care.

Directions: Can be used either as a rinse-out or leave-in treatment.


Item no.: MUE-3003106
Content: 300 ml
EAN: 9000101750652
Manufacturer No.: 3003106
Brands : Schwarzkopf
Hair Types : Brittle hair, Thick hair, Long hair
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Legal information
Manufacturer: Henkel Central Eastern Europe GmbH, Erdbergstraße 29, 1030, Wien, Austria, www.henkel.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf GLEM Vital Long Hair Strengthening 5-in-1 Multi-Talent Treatment Hibiscus & Rosemary