Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil, 200 ml

Particularly mild care for little ones

£9.78 £10.85 -10%

(£48.90 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 14 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Protects the skin
  • For baby massages
  • Warm & comforting

Frequently bought together with Penaten baby Ultra-Sensitive Care Lotion , 400 ml

Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil, 200 ml £9.78 (£48.90 / l)
Penaten baby Ultra-Sensitive Care Lotion , 400 ml £5.19 (£12.98 / l)
Total price: £14.97
Description

The Calendula Fragrance-Free Baby Oil by Weleda is ideal for gently cleansing the diaper area and can be used for daily care. The fragrance-free oil is enriched with organic calendula and sesame oil making it perfect for baby massages.

Application:

  • Pour a small amount of oil in the palm of your hands then apply to baby's skin using circular motions.
  • Suitable for sensitive adult skin.
Item no.: XEC-WEL-100713
Content: 200 ml
EAN: 4001638096560
Manufacturer No.: 100713
Brands : Weleda
Product Lines: Calendula
Skin Type: All Skin Types, Sensitive Skin, Dry Skin
Scent Notes: Calendula/marigold
Product Features : Vegan
Certificates : NaTrue
Application: Massage into clean, dry skin and allow to absorb.
Ingredients (INCI)

Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Calendula Officinalis Flower Extract

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil