Palmolive Thermal Spa Mineral Massage Shower Gel, 250 ml

95% biodegradable formula

£1.90

(£7.60 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 19 October

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Vegan
  • Without microplastics
  • With sea salt & aloe vera

Frequently bought together with Palmolive Aroma Essence Ultimate Relax - Lavender & Ylang Ylang Fragrance, 250 ml

Palmolive Thermal Spa Mineral Massage Shower Gel, 250 ml £1.90 (£7.60 / l)
Palmolive Aroma Essence Ultimate Relax - Lavender & Ylang Ylang Fragrance, 250 ml £1.81 (£7.24 / l)
Total price: £3.71
Description

The Palmolive Thermal Spa Mineral Massage Shower Gel with sea salt, aloe vera extract and natural essential oils offers you pampering moments in the shower. The formula is vegan, free from microplastics and 95% biodegradable (based on the organic ingredients).

Item no.: MUE-61040557
Content: 250 ml
EAN: 8718951076228
Manufacturer No.: 61040557
Brands : Palmolive
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan
Free from : Microplastics
Application: Rub the lotion in the palms of your hands and let it lather. Then apply to damp skin and rinse off thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Acrylates Copolymer, Sodium Chloride, Parfum, Citric Acid, Hydrated Silicia, Sodium Salicylate, Sodium Benzoate, Sodium Hydroxyde, Tetrasodium Edta, Maris Sal, Mentha Aquatica Leaf Extract, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder, Cananga Odorata (Ylang Ylang) Flower Oil, Hexyl Cinnamal, Linalool, CI 14720, CI 42090

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: CP GABA GmbH, Beim Strohhause 17, 20097, Hamburg, Germany, www.cpgaba-shop.de/cpstorefront/corporate-about

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Palmolive Thermal Spa Mineral Massage Shower Gel

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder