NIVEA SUN Protect & Moisture Citracell-Protect SPF 30, 200 ml

Reliable UV protection & intensive hydration for the skin

New!

£16.85

(£84.25 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 26 October

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Protection against UV radiation with SPF 30
  • With vitamin C & hyaluronic acid
  • Water-resistant formula

Frequently bought together with NIVEA Power Repair Restorative Shampoo, 250 ml

NIVEA SUN Protect & Moisture Citracell-Protect SPF 30, 200 ml £16.85 (£84.25 / l)
NIVEA Power Repair Restorative Shampoo, 250 ml £3.15 (£12.60 / l)
Total price: £20.00
Description

NIVEA SUN Protect & Moisture CitraCell-Protect SPF 30 is a sunscreen lotion that provides the skin with reliable protection against UV radiation. Its formula supports the development of a second protective barrier and leaves the skin feeling soft.

All highlights at a glance:

  • UV protection: Provides protection against UV radiation with SPF 30.
  • Nourishing formula: Contains vitamin C and hyaluronic acid and provides 48 hours of moisture.
  • Pleasant skin feel: Absorbs quickly, is non-greasy and leaves no white residue.
  • Water-resistant: Features a water-resistant formula.
  • Considered formula: Free from octinoxate, oxybenzone and octocrylene as well as microplastics.

Item no.: MUE-85581-01000-25
Content: 200 ml
EAN: 4006000136264
Manufacturer No.: 85581-01000-25
Brands : NIVEA
Skin Type: Normal Skin
Ingredients (INCI)

Aqua, Isopropyl Palmitate, C12-15 Alkyl Benzoate, Glycerin, Alcohol Denat, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Dibutyl Adipate, Ethylhexyl Triazone, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Glyceryl Stearate Se, Microcrystalline Cellulose, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Sodium Ascorbyl Phosphate (Vitamin C), Sodium Hyaluronate, Tocopherylacetat, Xanthan Gum, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate, Hydrogenated Rapeseed Oil, Cetyl Palmitate, Cellulose Gum, Sodium Cetearyl Sulfate, Sodium Hydroxyde, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Hydroxyacetophenone, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Linalool, Benzyl Alcohol, Linalyl Acetate, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Vanillin, Parfum

Sun Protection - Application & Important Notices
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Beiersdorf AG, Unnastraße 48, 20245, Hamburg, Germany, www.beiersdorf.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for NIVEA SUN Protect & Moisture Citracell-Protect SPF 30