NIVEA Sun Invisible Finish SPF 50+, 150 ml

Reliable sun protection for a well-cared-for skin feel

New!

£12.50

(£83.33 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 26 October

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For normal skin & body
  • Absorbs quickly & isn’t sticky
  • Water-resistant with SPF 50+

Frequently bought together with NIVEA Power Repair Restorative Shampoo, 250 ml

NIVEA Sun Invisible Finish SPF 50+, 150 ml £12.50 (£83.33 / l)
NIVEA Power Repair Restorative Shampoo, 250 ml £3.15 (£12.60 / l)
Total price: £15.65
Description

NIVEA Sun Invisible Finish SPF 50+ is a body sunscreen lotion that provides normal skin with very high protection against UV damage. The formula leaves the skin feeling soft and cared for without leaving a white film.

All highlights at a glance:

  • High protection: Provides SPF 50+ sun protection and reliably protects against UV damage.
  • Fast absorption: The dry-touch formula absorbs within seconds and is non-sticky.
  • Water-resistant: The formula is water-resistant and leaves no white film on the skin.
  • Nourishing care: The formula contains vitamin C and hyaluronic acid and promotes a well-cared-for appearance.
  • Responsibly formulated: Free from microplastics and the UV filters octinoxate, oxybenzone and octocrylene.

Item no.: MUE-93703-01000-25
Content: 150 ml
EAN: 4006000130910
Manufacturer No.: 93703-01000-25
Brands : NIVEA
Skin Type: Normal Skin
Ingredients (INCI)

Aqua, C12-15 Alkyl Benzoate, Alcohol Denat, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Triazone, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Cocoate, Isopropyl Palmitate, Dibutyl Adipate, Glycerin, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Distarch Phosphate, Tapioca Starch, Glyceryl Stearate, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Sodium Ascorbyl Phosphate (Vitamin C), Sodium Hyaluronate, Tocopherylacetat, Microcrystalline Cellulose, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Hydroxypropyl Starch Phosphate, Sodium Stearoyl Glutamate, Xanthan Gum, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate, Hydrogenated Rapeseed Oil, Cetyl Palmitate, Cellulose Gum, Sodium Hydroxyde, Silica Dimethyl Silylate, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Hydroxyacetophenone, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Linalool, Benzyl Alcohol, Linalyl Acetate, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Vanillin, Parfum

Sun Protection - Application & Important Notices
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Beiersdorf AG, Unnastraße 48, 20245, Hamburg, Germany, www.beiersdorf.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for NIVEA Sun Invisible Finish SPF 50+