Schwarzkopf GLEM Vital Long Hair Conditioner Hibiscus & Rosemary, 250 ml

Strengthening care & easier combing

£5.01 £5.55 -10%

(£20.04 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 26 October

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For long hair
  • With hibiscus & rosemary
  • Vegan formula & silicone-free

Frequently bought together with Schwarzkopf GLISS Liquid Silk Shampoo, 250 ml

Schwarzkopf GLEM Vital Long Hair Conditioner Hibiscus & Rosemary, 250 ml £5.01 (£20.04 / l)
Schwarzkopf GLISS Liquid Silk Shampoo, 250 ml £3.01 (£12.04 / l)
Total price: £8.02
Description

Schwarzkopf GLEM vital Long Hair Conditioner Hibiscus & Rosemary is a liquid conditioner for long hair that strengthens your hair. It provides intensive care and makes the hair easier to comb after washing.

All highlights at a glance:

  • For long hair: Strengthens the hair and improves manageability.
  • With plant extracts: Formula with hibiscus and rosemary.
  • Considered formula: Vegan formula without silicones.

Item no.: MUE-3003105
Content: 250 ml
EAN: 9000101750614
Manufacturer No.: 3003105
Brands : Schwarzkopf
Hair Types : Brittle hair, Thick hair, Long hair
Application: Work evenly into damp hair, leave on for a short time and rinse out thoroughly.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel Central Eastern Europe GmbH, Erdbergstraße 29, 1030, Wien, Austria, www.henkel.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf GLEM Vital Long Hair Conditioner Hibiscus & Rosemary