AVEO Ultra Sensitive Shaving Gel, 200 ml

Gentle wet shave & comfortable skin feel

£1.98 £2.20 -10%

(£9.90 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Wednesday, 14 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For very sensitive & allergic skin
  • Transforms into a creamy lather
  • Free of fragrance & dyes

Frequently bought together with AVEO 3-Blade Disposable Razors, 8 pieces

AVEO Ultra Sensitive Shaving Gel, 200 ml £1.98 (£9.90 / l)
AVEO 3-Blade Disposable Razors, 8 pieces £2.15 (£0.27 / pc)
Total price: £4.13
Description

AVEO Ultra Sensitive Shaving Gel provides a gentle wet shave for very sensitive and allergy-prone skin. The formula optimally prepares the skin and hair for shaving and leaves the skin feeling comfortable.

Key benefits at a glance:

  • For very sensitive skin: Specially tailored to very sensitive and allergy-prone skin.
  • Formula without perfume & colourants: Minimalist composition helps protect against irritation.
  • Rich foam: Transforms into a creamy foam during use.
  • Gentle gliding: Helps the blade glide effortlessly over the skin.

Item no.: MUE-101040
Content: 200 ml
EAN: 4053776029207
Manufacturer No.: 101040
Brands : AVEO
Skin Type: Sensitive Skin
Application: First moisten the skin with water. Then massage in a small amount of the product. Rinse off residue thoroughly after shaving.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: JoCos GmbH, Prinz-Ludwig-Straße 17, 93055, Regensburg, Germany, jocosregensburg.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Ultra Sensitive Shaving Gel

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder