ziaja Men's After-Shave Balm, 75 ml

Quickly absorbed and not greasy

£2.84 £3.15 -10%

(£37.87 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

In stock from October 28

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 04 November

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For normal & dry skin
  • With valuable ingredients
  • Soothing & antibacterial

Frequently bought together with Gillette SERIES Sensitive Skin Shaving Gel, 200 ml

ziaja Men's After-Shave Balm, 75 ml £2.84 (£37.87 / l)
Gillette SERIES Sensitive Skin Shaving Gel, 200 ml £2.75 (£13.75 / l)
Total price: £5.59
Description

The ziaja Men After-Shave Balm with cream-gel texture for normal and dry skin contains important and valuable ingredients that optimally care for your skin after shaving and leave your skin feeling smooth:

  • 95% of the ingredients are of natural origin
  • Contains allantoin, omega 3 and 6, provitamin B5, antipruritic triglycerides from corn oil, vitamins B3 and B6, vitamins C and E and an antibacterial zinc-protein complex
  • Provides pleasant moisture
  • Soothes the skin and reduces redness
  • Strengthens the skin's natural protective barrier
  • Is quickly absorbed and non-greasy
  • Free from gluten, microplastics, mineral oils and SLES
  • Vegan
Item no.: XBO-SCT-16255
Content: 75 ml
EAN: 5901887023838
Manufacturer No.: 16255
Brands : ziaja
Skin Type: Normal Skin, Dry Skin
Product Features : Vegan
Free from : Microplastics , Mineral Oils , Gluten, SLES
Ingredients (INCI)

Aqua, Dimethicone, Glycerin, Propylene Glycol, Trilaureth-4 Phosphate, Aluminium Starch Octenylsuccinate, Saccharomyces/ Zinc Ferment, Allantoin, Ethylhexyl Palmitate, Luffa Cylindrica Seed Oil, Niacinamide, Calcium Pantothenate, Sodium Ascorbyl Phosphate (Vitamin C), Tocopherylacetat, Pyridoxine Hcl, Maltodextrin, Sodium Starch Octenylsuccinate, Silicia, Oxidized Corn Oil, Carbomer, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Fragrance, Linalool, Limonene, Benzyl Salicylate, Eugenol, Citronellal, Alpha-Isomethyl Ionone, Sodium Hydroxyde

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Ziaja Ltd Zaklad Produkcji Lekow Sp. z o.o., ul. Jesienna 9, 80-298, Gdańsk, Poland, ziaja@ziaja.com, www.ziaja.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ziaja Men's After-Shave Balm

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder