PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Deep Hydration Shampoo, 250 ml

For softer, more manageable hair

£7.01 £7.80 -10%

(£28.04 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Wednesday, 14 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dry hair
  • Gentle cleansing
  • Helps control frizz

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Deep Hydration Shampoo, 250 ml £7.01 (£28.04 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml £6.05 (£24.20 / l)
Total price: £13.06
Description

The Hyaluronic Acid - Deep Hydration Shampoo by PHYTORELAX LABORATORIES gently cleanses dry and dehydrated hair. The formula with hyaluronic acid helps keep hair hydrated and control frizz, leaving it soft and more manageable.

Item no.: HAR-6030024
Content: 250 ml
EAN: 8030976030024
Manufacturer No.: 6030024
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Dry hair
Free from : Mineral Oils
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Decyl Glucoside, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Polyquaternium 7, Sodium Hyaluronate, Saccharide Isomerate, Sodium Myristoyl Glutamate, Citric Acid, Peg-7 Glyceryl Cocoate, Parfum, Disodium Edta, Sodium Chloride, Sodium Benzoate, Methylchloroisothiazolinone, Sodium Citrate, Methylisothiazolinon, Phenoxyethanol

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Hyaluronic Acid Deep Hydration Shampoo