PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Nourishing Shampoo, 250 ml

For soft, silky hair after washing

£7.01 £7.80 -10%

(£28.04 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 9 items in stock

Delivery by Wednesday, 14 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dry hair
  • Gentle cleansing
  • Provides softness & shine

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Nourishing Shampoo, 250 ml £7.01 (£28.04 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin No-Yellow Hair Mask, 250 ml £6.05 (£24.20 / l)
Total price: £13.06
Description

The Coconut - Nourishing Shampoo by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for the daily cleansing of dry hair. The formula with coconut oil gently cleanses the hair and leaves it soft, silky and shiny.

Item no.: HAR-6011924
Content: 250 ml
EAN: 8030976011924
Manufacturer No.: 6011924
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Damaged hair, Dry hair
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Peg-7 Glyceryl Cocoate, Coco Glucoside, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Glycol Distearate, Glycerin, Parfum, Polyquaternium 7, Citric Acid, Hexyl Cinnamal, Sodium Hydroxyde, Benzyl Salicylate, Cumarin, Sodium Benzoate, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinon

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Coconut Nourishing Shampoo

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder