PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Nourishing Shampoo, 250 ml

With argan oil for silky hair

£7.01 £7.80 -10%

(£28.04 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 14 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £79.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For damaged & weakened hair
  • Gentle cleansing
  • Provides softness & shine

Frequently bought together with Plantur Plantur 21 #longhair Nutri-Conditioner, 175 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Nourishing Shampoo, 250 ml £7.01 (£28.04 / l)
Plantur Plantur 21 #longhair Nutri-Conditioner, 175 ml £6.93 (£39.60 / l)
Total price: £13.94
Description

The Argan Oil - Nourishing Shampoo by PHYTORELAX LABORATORIES is also designed for damaged and weakened hair.

It cleanses the hair and, thanks to its formula with argan oil, leaves it soft, silky and shiny.


Item no.: HAR-6008191
Content: 250 ml
EAN: 8030976008191
Manufacturer No.: 6008191
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Damaged hair
Free from : Mineral Oils , Parabens , Silicones , Synthetic Colourants , SLES
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Coco­ Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, Coco Glucoside, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Glycol Distearate, Behenamidopropyl Dimethylamine, Glycerin, Parfum, Dehydroacetic Acid, Lactic Acid, Polyglyceryl-3 Cocoate, Polyglyceryl-4-Caprate, Polyglyceryl-6 Caprylate/Caprate, Polyglyceryl-6 Ricinoleate, Phenoxyethanol, Sodium Chloride, Benzoic Acid, Citric Acid, Ethylhexylglycerin

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Argan Nourishing Shampoo

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder